Haziran 2018
image1

İnsanların zihinlerine kodladıkları bir ezber var: “Hayat Kısa!”. Hayat kime ve neye göre kısa? Hayatımızı neyle kıyaslıyoruz ki kısa veya uzun diyebiliyoruz. Yeryüzündeki hiçbir canlı dünyadan ne zaman gideceğini bilemez. Sadece istatistiklerden ortalama bir yaş çıkarılabiliyor.Bu da tabii ki sadece bir veri olarak kalıyor. Peki insanlar neden hayatlarının farkına varmadan yaşıyor? Ömrümüzün ne zaman sonlanacağını bilmediğimiz halde nasıl bu kadar umursamaz davranabiliyoruz?

Hayattaki en büyük inançlarımdan biri, insan yapmayı istediği her şeyi biraz çaba ve biraz planlı yaşamakla yapabilir. Planlama derken katı bir düzenden bahsetmiyorum. Sadece hayatımızda vereceğimiz karaları önceden biraz düşünmekten bahsediyorum. Herkes gezmeyi, keşfetmeyi ister. Belki “Ben evimde oturayım, kimse etlime sütlüme karışmasın” diyenler de vardır. Ama bu kişiler azınlıktır diye tahmin ediyorum. Tabii ki onlara da saygı duyuyorum. Ama ben şimdi gezmek isteyip de evinde kös kös oturanlardan bahsediyorum. Onlara ana fikrimi en baştan söyleyeyim: Evde oturan erken ölür!

Şahsen ben “Bir dostum olsun bana yeter!” kafasında bir insanım. En yakın arkadaşımla beraber maddiyatımız el verdiğince merak ettiğimiz her yere gitmeye çalışıyoruz. Ne kadar yorulsak da günün sonunda cebimize koyduğumuz keyif ve anılar bize yetiyor da artıyor. Mutlu olmak için keyif aldığımız şeyi yapmak bize yetiyor. Bazen canım kafa dinlemek istiyor, kalkıp gidiyorum tek başıma bir yerlere. Rahatlamak için çok bir şey istemiyorum, Beşiktaş-Kadıköy vapuruna binip martılarla muhabbet ederek deniz havası almak o an bana hiç kimsenin ve hiçbir şeyin veremeyeceği keyifi veriyor. Gönlümden geçeni yapmış, mutlu olmuş oluyorum. İnsanlar da böyle olmalı. Gönülleri o an nerede olmak istiyorlarsa orada olmalı, ne yapmak istiyorlarsa onu yapmalılar. İsteklerini bahanelerle örtbas etmek yerine, kalplerini dinleyip gönlünce hareket etmeliler. Kimseye aldırış etmeden, “o ne der?” kafasından kurtulmuş olarak. Bana mesela gezgin der herkes. Kabul ediyorum gezmeyi seviyorum ve geziyorum da. Hayatımı düzenli yaşadığım için gezmeye de vakit kalıyor. Hiçbir şeyi ertelemek veya iptal etmek zorunda kalmıyorum. Bu da beni doyuruyor.

Dediğim gibi siz siz olun, gönlünüz ne yapmak istiyorsa onu yapın. İnsanların söylediklerine kulak asmazsanız hayattan alacağınız haz iki katına çıkacaktır.

Site Hakkında

Merhaba, ben Berkay Alan.
Bu siteyi yazılarımı, düşünce ve önerilerimi
sizinle paylaşmak için kurdum.

Takipte Kal!

Son yazılarımdan haberdar olmak
için abone olabilirsin.