Temmuz 2018
image1

Günümüzün hızla değişen ve globalleşen dünyasına ayak uydurarak “dünya insanı” olabilmek çok önemli bir değere sahip. Eğer gerçekten bu hızı yakalayabilmek, hatta önden gitmek istiyorsak, bazı olmazsa olmazları yerine getirebilmek gerekiyor. Bunlardan en önemlisi de İngilizce diye düşünüyorum ve bu konuda bir yazı dizisi yazmam gerektiği kanısındayım. Bu yazımda İngilizce öğrenmemizin şart olmasının nedenlerinden bahsedeceğim. İlerleyen zamanlarda da kendi İngilizce öğrenme serüvenimi ve bu dili öğrenmek için kullanılabilecek en faydalı kaynakları yazmak istiyorum.

7,5 milyardan fazla insanın yaşadığı dünyamızda en çok konuşulan dil Mandarin lehçesiyle Çincedir. Ancak dilin kullanım bölgelerinin yaygınlığına baktığımızda ise bu veri değişiyor ve yaklaşık 1,5 milyar insan ile İngilizce en baştaki yerini alıyor. Asya’dan Amerika’ya dünyanın hemen hemen her yerinde İngilizce az veya çok biliniyor ve konuşuluyor. İngilizcenin bu kadar çok konuşulması biz insanlar arasında ortak bir dil yaratabilirken, aynı zamanda da iletişimin artması ile toplumsal ve teknolojik gelişmelere olanak sağlıyor.

Tabi ki de bu olanağı kullanabilmemiz için emek harcamak ve bu dili iyi bir seviyede öğrenmemiz gerekiyor. Özellikle İngilizce konuşan çoğu ülke aynı zamanda da gelişmiş ülke statüsünde olduğu için, eskiden beri süre gelen araştırmalar ve teknolojik gelişmeler İngilizce olarak yayımlanmıştır. Bugün özellikle teknoloji alanında bir araştırma yapmak ve makale okumak isterseniz, Türkçe kaynak sıkıntısı yaşamanız olasıdır. Kişisel tecrübeme dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki var olan Türkçe kaynakların çoğunluğu ya çok üstünkörü, yeterince detayı olmadan yazılmış ya da güncelliği olmayan bir hal almış. İşte bu sorunla karşılaşmamak ancak Google’da İngilizce olarak arama yapabilmekle mümkün.

Bu değişen ve gelişen düzenin farkında olan iş dünyası da artık bunu bir gereksinim haline getirdi. Eğer ulusal veya uluslararası, hiç fark etmez, bir şirkette iş veya staj bulmak istiyorsanız size soracakları ilk soru İngilizce bilginiz olacaktır. Hatta belirli bir seviyenin altında olmanızı bile istemeyeceklerdir. Çünkü bir şirket için en önemli özellik “sürekli öğrenen insan” olabilmek ve bunun için de ilk olarak İngilizceniz olması gerekiyor.

Öğrenci çevremden gördüğüm kadarıyla çoğumuz en az bir kere yurtdışına çıkmak istiyoruz. Bu erasmus ile olabilir, staj veya yüksek lisans için olabilir. Bence de herkes hayatında en az bir kere yurtdışını deneyimlemeli ancak bu deneyimi daha iyi bir hale getirebilmek sadece dil bilginizle mümkün. Eğer insanlarla iletişim kuramaz, onları anlayamazsanız, yurtdışına çıkmanın Türkiye’de herhangi bir tatilden farkı kalmaz, pasaport ve vize için yaptığınız harcamayla kalırsınız.

Türkiye’de iyi eğitim verebilen kurumlara bakarsanız genellikle İngilizce eğitim vermeyi tercih ediyorlar. Bunun nedeni değişen global trendleri yakalayabilmek ve eğitim alanında küresel bir yeterliliğe sahip olmaktır. Artık çoğu aile çocuğunu küçük yaşlarda dil eğitimine yönlendirmekte, daha iyi bir gelecek için bunun gerekliliğinin farkındadır. Dünya insanı olabilmek için dünya dilini bilmek ilk gereksinim olsa gerek.

Daha burada bahsetmediğim onlarca sebepten dolayı İngilizceyi öğrenmek zorundayız. Özellikle biz öğrenciler için bunu ertelememek çok önemli. İngilizce öğrendiğinizde kendinizi daha rahat hissedebilecek ve farklı bir dünya görüşüne sahip olacaksınız.

İngilizce yolculuğunuzda başarı dileklerimle. Sevgiyle kalın.

Site Hakkında

Merhaba, ben Berkay Alan.
Bu siteyi yazılarımı, düşünce ve önerilerimi
sizinle paylaşmak için kurdum.

Takipte Kal!

Son yazılarımdan haberdar olmak
için abone olabilirsin.