Haziran 2018
image1

Özellikle üniversite tercihlerinin yapıldığı şu dönemde, tüm adaylar ve aileleri eminim fazlasıyla stres yaşıyorlardır. Tabi bir yandan da gelecekleri için en doğru kararı verme çabası içindeler. Peki acaba kimin geleceği?

Henüz iki yıl önce bu stresi ben de yaşadım, hem de fazlasıyla. Ama atabileceğim en doğru adımları attığıma inanıyorum. Bu tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım elbette. Ama öncelikle size en önemli şeyi söylemeliyim: Gençler kendi geleceklerine kendileri karar versin! Özellikle Türk toplumunda aileler, çocuklarının geleceklerini kendi istedikleri gibi yönlendirmeye çalışıyorlar. Eğer bu yeterli miktarda kalırsa çok iyi aslında, ne de olsa hayat tecrübeleri bizden çok daha fazla. Ama gördüğüm kadarıyla, aileler tamamen kendi istediklerinin olmasını istiyorlar. Bu da gençlerin istemedikleri bir gelecek kurmalarına neden oluyor. Bırakın da insanlar kendi istediklerini yapsın, tercihlerini özgürce yapsınlar. Ailelerin dik başlılığı yüzünden geleceğini göremeyen insanlar olmasın!

Sınav açıklandığında, bütün yıl boyunca verdiğim emeğin karşılığını alamadığımı düşünüyordum. Moralim bir hayli bozuktu, kafam korkunç derecede karışıktı. Ama bir yandan da hızlı bir şekilde hayallerim için en doğru kararı vermeliydim.En büyük şansım ailemdi. Ne tercih edersem edeyim, arkamda olacaklarını söylediler ve beni tercihimde özgür bıraktılar. Ben de o kısa süreyi en doğru şekilde değerlendirmek için bir maratona başladım. Her gün 2-3 tane üniversite kampüsü gezdim, birçok bölüm hakkında bilgi aldım. Ulaşabileceğim ve tanıdığım tüm hocalardan bilgi aldım. İstanbul'daki tercih fuarlarına katıldım. İnternetten her bölümü ve üniversiteyi çok iyi araştırdım. Çok düşündüm, kafamda her şeyin sonucunu tahmin etmeye çalıştım. Tercihleri yaptığımda emindim her yazdığımdan. Doğru şeyler yapmışım ki şu an olduğum yerden çok memnun ve mutluyum. Sadece kendim de değil, tüm bunları beraber yaptığım ve yaşadığım en yakın arkadaşım da gittiği üniversitede gayet mutlu. Kendimiz için en doğru kararı vermiş olmak bize müthiş bir motivasyon veriyor şimdilerde!

Son olarak size bunu tekrar söylemek istiyorum: Kendi geleceğinizi kendiniz seçin! Hayallerinizi, planlarınızı ve sevdiğiniz şeyleri bir tartıya koyun ve kendiniz için en doğru kararı verin. Güzel ve doğru seçimler yapmanız dileklerimle. Sevgiyle kalın.

Site Hakkında

Merhaba, ben Berkay Alan.
Bu siteyi yazılarımı, düşünce ve önerilerimi
sizinle paylaşmak için kurdum.

Takipte Kal!

Son yazılarımdan haberdar olmak
için abone olabilirsin.